Jaya's Voyage

Cornwall, England / 23.03.2016

05 September 2016
Cornwall, England / Cornwall, İngiltere

23.03.2016

Jaya on the River Tamar off Cargreen after a spring cleaning / Jaya sağlam bir bahar temizliğinden geçmiş, Tamar Nehri'nde, yeşil köy Cargreen açığında tonoza bağlanmak üzere

River Tamar, England / 10.10.2015

05 September 2016
River Tamar, England / Tamar Nehri, İngiltere

10.10.2015

And finally Jaya comes to a halt at Cargreen moorings / Ve sonunda Jaya'yı Cargreen köyünün tonozlarında durduruyoruz

River Tamar, England / 10.10.2015

05 September 2016
River Tamar, England / Tamar Nehri, İngiltere

10.10.2015

Passing underneath the Tamar Bridge / Tamar Köprüsü altından geçiyoruz

River Tamar, England / 10.10.2015

05 September 2016
River Tamar, England / Tamar Nehri, İngiltere

10.10.2015

Captain proudly watching the familiar sights while sailing up the River Tamar / Tamar Nehri'nde yukarıya çıkarken Kaptan çok iyi bildiği kıyıları gururla seyrediyor

Plymouth Sound, England / 10.10.2015

05 September 2016
Plymouth Sound, England / Plymouth Körfezi, İngiltere

10.10.2015

Approaching Plymouth breakwater at the end of the voyage / Yolculuğun sonunda Plymouth mendireğine yaklaşırken

Story: English Channel Crossing / 10.10.2015

05 September 2016
Audierne, Brittany, France - Cargreen, Cornwall, England: English Channel Crossing / Audierne, Bröton, Fransa - Cargreen, Cornwall, İngiltere: Manş Denizi Geçişi

09 - 10.10.2015

We spent the next whole day following our landfall in Brittany moored off the beach of the nice old town of Audierne drying out and cleaning the boat as well as going ashore and exploring the nice town. It was a warm and sunny day.
The following morning we started at 8. The wind forecast was for a moderate easterly one, and it was another sunny day. We rounded Pointe du Raz negotiating the rocks and headed towards Ile d'Ouessant. The wind was gentle, and the tide was not so stiff.
As we moved away from France, the wind became fresh and northeasterly - and cold. But we had a dry day and night, except for the spray and splash of the waves hit by our pitching bows every now and then. We had to sail closer to the wind than we expected. Halfway up the Channel, the wind became more easterly, and steered by Bernard the wind vane, we made our way quite fast to Cornwall. We had expected to reach the land not before evening, but by the daybreak we were able to see the land. Steering manually for the last hour, we entered in the Plymouth Sound and sailed past the breakwater around 11 am. Our speed averaged 7 knots, and our track was almost a straight line in the right direction.
Watching the familiar surroundings while sailing gently up the busy waters of Hamoaze backed by the big city Plymouth and up the quiet waters of River Tamar later on along the rolling green hills, we arrived at around lunch time at the moorings of the pretty village Cargreen, as green and quiet as always. While we were tying the mooring line and bringing Jaya to a halt, our parents were there ashore to give us a warm welcome. There we were, at our final destination for the time being, after at least 3000 miles at Jaya's wake - possibly more than that considering for more than half of the sailing time we had been zigzagging. This was an achievement but the usual big question was still hanging in the air: What's next? Find a job, find a convenient liveaboard place, try to survive to begin with. Put Jaya up for sale for a bigger, more solid monohull with more comfortable inner space, which will sail closer to the wind, and which won't surf? Or, as our situation gets better, improve and equip Jaya for the next voyage? Time will show.
_______________________________________

Biskay geçişimizin ardından uyuyup dinlendikten sonraki günün tamamını, güzel eski Bröton kasabası Audierne'in kumsalı açığında tonoza bağlı halde güzelce kurunup tekneyi temizleyerek, sonra da kıyıya çıkıp kasabayı gezerek geçirdik. Ekim ortasının altın güneşiyle ıpılık, güzel bir gündü.
Ertesi gün sabah 8'de halatımızı çözüp yola koyulduk. Hava raporu rüzgârın doğudan orta şiddette eseceğini söylüyordu. Güneşli bir gündü. Kayalık sığlıklara dikkat ederek Pointe du Raz burnunu geçip rotayı Ile d'Ouessant adasına çevirdik. Rüzgâr hafifti, gelgit akıntısı da güçlü değildi. Aslında kayalık sığlıkları, çok güçlü gelgit akıntılarıyla zorlu ve karmaşık olan, dikkat ve bilgi/tecrübe gerektiren bu su kütlesini biz de hafife almadık ve Ile d'Ouessant fenerini geçerken rüzgâr fazla hafif kalınca, işi sağlama alıp motoru çalıştırdık ve Manş Denizi'ne açıldık.
Fransa'dan uzaklaştıkça rüzgâr artarak kuzeydoğudan gelmeye başladı ve de soğudu. Ama hem günümüz hem de gecemiz kuruydu, arada bir büyükçe bir dalga başa çarptıkça gelen serpintiler haricinde. Beklediğimizden daha orsa bir seyir yapmak zorundaydık. Neyse ki Manş'ı kuzey doğrultulu geçişimizin ortalarında bir yerde rüzgâr daha bir doğulu oldu ve rüzgâr dümeni Bernard'ın yönetiminde hızlı bir şekilde Cornwall'a yaklaştık. Gün ağarırken karayı görebiliyorduk - beklediğimizden çok çok daha önce. Son milleri kaptanın yönetiminde alarak Plymouth körfezine girdik ve saat 11 gibi dalgakıranı geçtik. Manş'ı ortalama 7 knot hızla ve doğru yönde, neredeyse dümdüz bir çizgi çizerek geçmiştik.
Büyük şehir Plymouth'ın trafiği yoğun sularını, sonra da iki yanında yumuşak eğimli yeşil tepelerin birbirini kovaladığı Tamar Nehri'nin sakin sularını tanıdık görüntüler eşliğinde yelken altında sakin sakin geçerek, öğle vaktinde, her zamanki gibi yeşil ve huzur dolu olan güzel köy Cargreen'in tonozlarına ulaştık. Tonoza halatımızı bağlar ve Jaya'yı nihayet durdururken, İngiliz anne-babamız sıcacık bir karşılama için kıyıda bizi bekliyordu. İşte, şimdilik son varış yerimize gelmiştik, Jaya'nın dümen suyunda 3000 mili - aslında, yolun yarısından çoğunu zikzak çizerek aldığımızı düşününce çok daha fazlasını - geride bırakarak. Başarmıştık ama her zamanki büyük soru havada asılıydı hâlâ: Şimdi ne olacak? Öncelikle iş bulmalı, teknede yaşamaya uygun bir yer bulmalı ve hayatımızı kazanmalı. Sonra Jaya'yı satılığa çıkarıp, iç alanı daha büyük ve konforlu, kendisi daha ağır, orsası iyi ve de sörf yapmayacak bir tek gövdeli bulmaya mı çalışmalı? Yoksa, maddi durumumuz elverdikçe Jaya'yı güzelce donatıp bir sonraki yolculuğa mı hazırlamalı? Zaman gösterecek.
Vessel Name: Jaya
Vessel Make/Model: Wharram Tangaroa
Crew: Mark & Nur
About: Mark is Jaya's builder, captain, mechanic, fisherman and, in general, handyman. Nur is the mate, and the author of this blog.
Extra: Living aboard forever and cruising whenever possible...
Gallery Error: Unknown Album [1:]:16402
Jaya's Photos -