Jaya's Voyage

18 June 2015
18 June 2015
04 June 2015
04 June 2015
04 June 2015
04 June 2015
28 December 2012
28 December 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012
20 November 2012

18 June 2015
14 June
"Windlessness" in the Ionian Sea / İyon Denizi'nde "rüzgârsızlık"

18 June 2015
14 June
After leaving Milos on the 5th of June, we passed the island Antikithera around midnight and so began our effort to set the record for the slowest and longest Ionian Sea crossing. Only the first 3 days of the 1-week weather forecast were as predicted and then every wind forecast failed totally. Moderate beam winds became light headwinds that turned to very light head winds and eventually dead calm. Only the light southerlies in the last night rescued and carried us to Sicily. The crossing lasted for almost 9 days! Our planned destination was Syracuse of Sicily but during the crossing we only wanted to reach some land and didn't know where we would get to hoping that it wouldn't be Libya! Eventually we made it to the grand old town of Syracuse. It would have been a more pleasant crossing if we had had more food on board - we had to eat strange things like pasta for breakfast although we didn't starve. We caught two giant tunas but missed them while taking them aboard - the fishing line wasn't strong enough to carry their weight - and no other fish bit our bait after that. Spotting a seal, turtles and jumping dolphins and enjoying swimming in the clean, warm and blue waters of a calm Ionian sea are not ordinary things. Bernard the wind vane steered the boat in moderate winds and the dead fake Croc wedged under the steering wheel worked in light winds, but it was us who had to steer manually in the almost non-existent winds doing one knot if not zero. Finally anchoring somewhere felt like a reward.


5 Haziran'da güneş doğarken Milos'tan ayrıldıktan sonra geceyarısı gibi Antikithera adasını geçip Ege'den çıktık ve en yavaş ve en uzun İyon Denizi geçişi olmaya aday seyrimiz başlamış oldu. Bir haftalık hava durumu raporumuzun sadece ilk 3 günü tuttu, sonrasında da ne bulduysak onunla yetinmek zorunda kaldık. İlk başta bordadan aldığımız orta şiddetteki rüzgâr sonra kafadan hafif rüzgâra, daha sonra da çok hafif rüzgâra dönüştü ve en sonunda tamamen bitti. En son gece pupadan gelen hafif güneyli rüzgâr olmasaydı kim bilir daha kaç gün uzardı 9 günlük seyrimiz. 3 yıl önceki batıdan doğuya İyon Denizi geçişimiz 3 günden kısa sürmüştü! Seyre başlarken Sicilya'ya varmayı hedeflemiştik ama ilerleyen günlerde bir kara parçasına varalım da neresi olursa olsun demeye başladık, hafif kuzeybatı rüzgârı bizi insafsızca güneye inmeye zorlarken o kara parçasının Libya olmamasını dileyerek. Neyse sonunda Sicilya'daki ihtişamlı eski şehir Siracusa'ya ulaştık. Aslında daha keyifli bir seyir olabilirdi eğer teknede yeterli erzağımız olsaydı - aç kalmadıysak da kahvaltıda makarna gibi tuhaf şeyler yedik. Bir gün yarım saat içinde iki tane dev ton balığı yakaladık ama tekneye alamadık - birinde misina o koca gövdeyi taşımadı, diğeri de bir çene darbesiyle yemin kancasını koparıp kaçtı gitti. Sonra da bir daha hiç balık uğramadı yemimize. Keyifli bir seyir diyorum, çünkü yakaladığı koca balığı kafasını sallaya sallaya parçalayıp yemeye çalışan bir fok, ötemizde berimizde zıplayan yunuslar, su yüzeyinde sere serpe dinlenen kaplumbağalar görmek, kıpırtısız İyon Denizi'nin sıcacık, tertemiz, masmavi sularında yüzmek hiç de sıradan şeyler değildi. Biraz daha erzağımız olsaydı bir de... Rüzgâr dümeni Bernard en az orta şiddette rüzgâr istiyor gibi - başlarda o götürdü bizi. Hafif rüzgârlarda dümenin altına sıkıştırdığımız bir eski plastik terlik çok işe yaradı. Ama çok hafif rüzgârda dümeni ellerimizle tutmak zorunda kaldık, hiç değilse saatte 1 mil yapmaya çalışarak. Sonunda bir yere demir atabilmek ödül gibi oldu.

04 June 2015
4 June 2015
Jaya is waiting for winds happily swinging in the pretty anchorage, we are healing and relaxing (and scraping her bottoms).


Jaya güzel koyda tatlı tatlı salınarak rüzgâr bekliyor, biz de iyileşip iyice dinleniyoruz (ve de kekamozları kazıyoruz).

04 June 2015
1 June 2015
Arriving in Milos bay - once again - after 30 hours of slow and uncomfortable sailing with waves bigger than the wind, all sideways. We stopped as we both were knackered, with the strange flu attacking both of us not helping at all.


Milos'un büyük koyuna giriyoruz - bir kez daha - 30 saatlik yavaş ve rahatsız bir seyrin ardından. Yandan gelen dalgalar rüzgârdan daha büyüktü nedense.. İkimize de saldıran tuhaf gribin de katkısıyla iyice yorgun düştüğümüzden adada durmaya karar verdik.

04 June 2015
31 May 2015
As sailing away from Chios, the silhouette of Karaburun peninsula was fading slowly - not much wind, slow and anxious sailing again. We had to burn lots of petrol trying to get to the Aegean wind tunnel.


Sakız'dan uzaklaşırken Karaburun yarımadasının silueti yavaşça siliniyordu - yine rüzgâr yoktu, yine ıstıraplı bir seyirdi. Ege'nin rüzgâr tünelini bulmaya çalışırken birçok benzin yakmak zorunda kaldık.

04 June 2015
30 May 2015
Leaving Lesvos behind as setting sail for England and starting Jaya's Voyage, Chapter 2 - after more than three years of shuttling between Skala Loutron on the island and Mordoğan in Turkey. Not much wind: painfully slow sailing.. Before the wind totally died down at night, we tied up to the new harbour of Chios for a good night's sleep.


Midilli'yi geride bırakırken İngiltere yolculuğuna ve Jaya'nın seyir notlarının 2. bölümüne başlıyoruz, adadaki gözde yerimiz Skala Loutron ile Mordoğan arasında gidip geldiğimiz üç yıldan fazla bir zamanın ardından. Rüzgâr az, seyir ıstıraplıydı. Gece rüzgâr iyice dinmeden Sakız'ın yeni limanına girip gece uyku molası verdik.
Vessel Name: Jaya
Vessel Make/Model: Wharram Tangaroa
Gallery Error: Unknown Album [1:]:16402
Jaya's Photos -