Enchanted Waters

Vessel Name: Keyif
Vessel Make/Model: Alubat OVNI 445
Hailing Port: Istanbul
Crew: Nadire Berker & Selim Yalcin
About: A surgeon and a physician who were in love with the sea for many years decided to embark upon their dream voyage when their three children, now young adults, left the family nest on their own life journey.
Extra: Mesleğimiz şekil değiştirdi, çocuklarımız yuvadan uçtular, çok geç olmadan hekimliğe ara verip hayallerimizi gerçekleştirmek, dünya denizlerine açılmak istedik.
02 September 2013 | St. Thomas, St. John
28 February 2013 | The British Virgin Islands
01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies
31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla
14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e
14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen
28 November 2012 | Sal Adası, Cabo Verde
28 November 2012 | Isla du Sal, Cabo Verde
21 November 2012 | Pasito Blanco, Gran Canaria
19 November 2012 | El Hierro, The Canary Islands
07 October 2012 | Lanzarote Adası, Kanaryalar
25 September 2012 | Formentera Adası, İspanya
24 August 2012 | Lavrio, Yunanistan
31 May 2012 | Sonunda İstanbul
14 May 2012 | Saal Marina, Tuna nehri
01 May 2012 | Ren Nehri, Wiesbaden, Almanya
08 April 2012 | Port D'Arsenal, Paris
Recent Blog Posts
02 September 2013 | St. Thomas, St. John

in the USVI

We sailed from St. Barts to St. Thomas in 15 hours, trying hard to slow Keyif down so as to enter Charlotte Amalie in daylight. Finally, we were down to third reef on the mainsail, furled the genoa, almost put the engine on reverse in 10 knots of wind!!! The good boat Keyif is fast like her master. Our dear professor, Dr. Mike Sussman from Portland, OR, flew to spend his birthday with us in the USVI. The weather, the sushi, the anchorages and snorkelling were all perfect for us, we had a marvellous three days together.

28 February 2013 | The British Virgin Islands

With Panagiotis and Maria, welcome to paradise

An amazing time filled with laughter, fun, happiness aboard Keyif in the BVI with our brother, Admiral of the seven seas, King of Ouzo and of the Aegean Sea, Panagiotis and his lovely bride Maria.

01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies

Ünlüler adası St. Barts

31 Ocak'ta Anguıllaidan çıkışımızı aldık, 1 şubat sabah 7:30'a demirimizi alıp Anguilla'nın kuzeyinden St. Barts'a yol verdik, Anguilla'nın kuzey burnunu dönünce Atlantik Okyanusu bizi karşıladı, dalgalarında biraz zıpladık, bir buçuk ay önce buralardan nasıl da heyecanla St. [...]

31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla

Karayiplerdeki ilk adalarimiz

Karayiplerdeki ilk adamız St. Marteen biraz turistik, ama eğlenceli ve çok güzeldi. Bu adada yarı tatlı sulu kocaman bir lagün var, adayı Hollanda ve Fransa taraflarına ayıran sınır lagünü de ikiye bölüyor, lagünün bir kısmı Holanda'ya, diğer kısmı Fransa'ya ait. Her iki tarafın [...]

14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e

Atlantik Geçişi

İlk ve şimdilik tek Afrika limanımız olan Cabo Verde adalarından Sal'den 1 aralık cumartesi sabahı iki başımıza ayrıldık. P1000804.JPG Biz demir alırken başlayan, 20-25 knot esen hava dört gün boyunca devam etti, Atlantik'e çıktığımızdan beri ilk kez karşılaştığımız kaba [...]

14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen

Crossing the Atlantic

We left our first and only African harbor Sal Island on December 1st, 2012 and started sailing west. The weather was cloudy and cool, wind 20-25 knots from the northeast with gusts of 28 knots. The seas were confused and the boat was rolling much more than in our previous crossings. It became an adventure [...]

Formentera Adası'ndan Lanzarote Adası'na, Kanaryalardayız

07 October 2012 | Lanzarote Adası, Kanaryalar
Nadire, güneş, okyanus ve ben, bahtiyarım
30 Eylul 2012 Formentera Adası- 7 Ekim 2012 Lanzarote Adası, Kanaryalar
30 Eylül’de Formentera’dan hareket ettik, 2 Ekim’de emektar Miraç’ımızı Malaga’dan aldık. Miraç sağ olsun, üşenmeden bize pastırma, yufka, rakı, Leman dergisi gibi Türkiye’mizin özlediğimiz yanlarını getirmişti. Hepsinden önemlisi varlığıyla içimize neşe ve mutluluk serpti. Cebelitarık Boğazı’na doğru yola koyulduk, ama boğaza gelgitin uygun olduğu bir saatte girmek için akşamüzeri sakin bir sahilde balık ağlarının arasına demir atıp yemek yedik, birkaç saat uyuduk, gece ikide yola çıktık. Ne Cebelitarık’ta, ne Algeciras’ta, ne de Ceuta’da durmadık, üstelik Nadire nöbetinden çıkmış, uyumakta olduğundan meşhur Gibraltar kayasını bile göremedi. Cebelitarık’ta önce 4 knotla yol alırken İstanbul Boğazı’nda sandalla ve fıtayla kürek çekerek, yelkenle tremolo atarak akıntı kazımış sahil çocukları olarak anaforları gözledik, yukarı suyunu bulduk. Bir de arkamızdan 25 knot esen rüzgarı da alınca, tam arma saatte 8,5-9 knot süratle şampanya tıpası gibi köpükler içinde Akdeniz’den Okyanus’a çıkıverdik. 3 ekim saat 14:00te Cebelitarık Boğazı’nı geride bırakıp Kanarya’lara dogru yol almaya başladık. Ancak rüzgarımız giderek hafifledi, hatta bir ara orsadan bile esti, sonra açık apaza döndü ama giderek gücünü kaybetti, zaman zaman eski milli yüzücü, yeni kürekçi-yelkenci Atila Cağlar Abimiz’in hediyesi Parasailor balonumuzla, hiç esmeyeceği tutunca motorla yol aldık. Gece nöbetlerinde epeyce balıkçı teknesi ve gemi gördük, hatta Türk gemilerinden biriyle telsizle de muhabbet ettik. Balıkçıların 6 mil uzanan ağları vardı, telsizden takılmayın diye anonslar yapıyorlardı. İkinci akşam gün batarken 10 kg lik bir mavi yüzgeçli ton balığı tutup doya doya taze sashimi yedik, yanına da Miraç’ın getirdiği şampanyayı patlattık. Kazasız, belasız, çok zevkle ve bol muhabbetle gecen dört gün dört saat sonunda Lanzarote Adası’nın Puerto Calero marinasına bağlandık.
Afrika’dan kopmuş bir çöl parçası kadar kurak ve sıcak Lanzarote Adası’nda sabah serinliğinde okyanus kıyısında 10 km koşup, kahvaltıdan sonra teknenin iş listesine başladığımızda tekne komşularımız da birer birer önümüzden geçmeye başlıyorlardı, kimiyle kahve kimiyle sohbet derken bakıyoruz koca gün geçmiş, liste duruyor. Sonra yüzme antrenmanı, tekne eksikleri için alışveriş, tecrübeli denizci komşulardan bir şeyler öğrenmek derken birkaç gün kalırız diye geldiğimiz adada iki haftayı devirdik.
Comments

About & Links