Enchanted Waters

Vessel Name: Keyif
Vessel Make/Model: Alubat OVNI 445
Hailing Port: Istanbul
Crew: Nadire Berker & Selim Yalcin
About: A surgeon and a physician who were in love with the sea for many years decided to embark upon their dream voyage when their three children, now young adults, left the family nest on their own life journey.
Extra: Mesleğimiz şekil değiştirdi, çocuklarımız yuvadan uçtular, çok geç olmadan hekimliğe ara verip hayallerimizi gerçekleştirmek, dünya denizlerine açılmak istedik.
02 September 2013 | St. Thomas, St. John
28 February 2013 | The British Virgin Islands
01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies
31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla
14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e
14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen
28 November 2012 | Sal Adası, Cabo Verde
28 November 2012 | Isla du Sal, Cabo Verde
21 November 2012 | Pasito Blanco, Gran Canaria
19 November 2012 | El Hierro, The Canary Islands
07 October 2012 | Lanzarote Adası, Kanaryalar
25 September 2012 | Formentera Adası, İspanya
24 August 2012 | Lavrio, Yunanistan
31 May 2012 | Sonunda İstanbul
14 May 2012 | Saal Marina, Tuna nehri
01 May 2012 | Ren Nehri, Wiesbaden, Almanya
08 April 2012 | Port D'Arsenal, Paris
Recent Blog Posts
02 September 2013 | St. Thomas, St. John

in the USVI

We sailed from St. Barts to St. Thomas in 15 hours, trying hard to slow Keyif down so as to enter Charlotte Amalie in daylight. Finally, we were down to third reef on the mainsail, furled the genoa, almost put the engine on reverse in 10 knots of wind!!! The good boat Keyif is fast like her master. Our dear professor, Dr. Mike Sussman from Portland, OR, flew to spend his birthday with us in the USVI. The weather, the sushi, the anchorages and snorkelling were all perfect for us, we had a marvellous three days together.

28 February 2013 | The British Virgin Islands

With Panagiotis and Maria, welcome to paradise

An amazing time filled with laughter, fun, happiness aboard Keyif in the BVI with our brother, Admiral of the seven seas, King of Ouzo and of the Aegean Sea, Panagiotis and his lovely bride Maria.

01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies

Ünlüler adası St. Barts

31 Ocak'ta Anguıllaidan çıkışımızı aldık, 1 şubat sabah 7:30'a demirimizi alıp Anguilla'nın kuzeyinden St. Barts'a yol verdik, Anguilla'nın kuzey burnunu dönünce Atlantik Okyanusu bizi karşıladı, dalgalarında biraz zıpladık, bir buçuk ay önce buralardan nasıl da heyecanla St. [...]

31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla

Karayiplerdeki ilk adalarimiz

Karayiplerdeki ilk adamız St. Marteen biraz turistik, ama eğlenceli ve çok güzeldi. Bu adada yarı tatlı sulu kocaman bir lagün var, adayı Hollanda ve Fransa taraflarına ayıran sınır lagünü de ikiye bölüyor, lagünün bir kısmı Holanda'ya, diğer kısmı Fransa'ya ait. Her iki tarafın [...]

14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e

Atlantik Geçişi

İlk ve şimdilik tek Afrika limanımız olan Cabo Verde adalarından Sal'den 1 aralık cumartesi sabahı iki başımıza ayrıldık. P1000804.JPG Biz demir alırken başlayan, 20-25 knot esen hava dört gün boyunca devam etti, Atlantik'e çıktığımızdan beri ilk kez karşılaştığımız kaba [...]

14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen

Crossing the Atlantic

We left our first and only African harbor Sal Island on December 1st, 2012 and started sailing west. The weather was cloudy and cool, wind 20-25 knots from the northeast with gusts of 28 knots. The seas were confused and the boat was rolling much more than in our previous crossings. It became an adventure [...]

Formentera Adası'ndan Lanzarote Adası'na, Kanaryalardayız

07 October 2012 | Lanzarote Adası, Kanaryalar
Nadire, güneş, okyanus ve ben, bahtiyarım
30 Eylul 2012 Formentera Adası- 7 Ekim 2012 Lanzarote Adası, Kanaryalar
30 Eylül’de Formentera’dan hareket ettik, 2 Ekim’de emektar Miraç’ımızı Malaga’dan aldık. Miraç sağ olsun, üşenmeden bize pastırma, yufka, rakı, Leman dergisi gibi Türkiye’mizin özlediğimiz yanlarını getirmişti. Hepsinden önemlisi varlığıyla içimize neşe ve mutluluk serpti. Cebelitarık Boğazı’na doğru yola koyulduk, ama boğaza gelgitin uygun olduğu bir saatte girmek için akşamüzeri sakin bir sahilde balık ağlarının arasına demir atıp yemek yedik, birkaç saat uyuduk, gece ikide yola çıktık. Ne Cebelitarık’ta, ne Algeciras’ta, ne de Ceuta’da durmadık, üstelik Nadire nöbetinden çıkmış, uyumakta olduğundan meşhur Gibraltar kayasını bile göremedi. Cebelitarık’ta önce 4 knotla yol alırken İstanbul Boğazı’nda sandalla ve fıtayla kürek çekerek, yelkenle tremolo atarak akıntı kazımış sahil çocukları olarak anaforları gözledik, yukarı suyunu bulduk. Bir de arkamızdan 25 knot esen rüzgarı da alınca, tam arma saatte 8,5-9 knot süratle şampanya tıpası gibi köpükler içinde Akdeniz’den Okyanus’a çıkıverdik. 3 ekim saat 14:00te Cebelitarık Boğazı’nı geride bırakıp Kanarya’lara dogru yol almaya başladık. Ancak rüzgarımız giderek hafifledi, hatta bir ara orsadan bile esti, sonra açık apaza döndü ama giderek gücünü kaybetti, zaman zaman eski milli yüzücü, yeni kürekçi-yelkenci Atila Cağlar Abimiz’in hediyesi Parasailor balonumuzla, hiç esmeyeceği tutunca motorla yol aldık. Gece nöbetlerinde epeyce balıkçı teknesi ve gemi gördük, hatta Türk gemilerinden biriyle telsizle de muhabbet ettik. Balıkçıların 6 mil uzanan ağları vardı, telsizden takılmayın diye anonslar yapıyorlardı. İkinci akşam gün batarken 10 kg lik bir mavi yüzgeçli ton balığı tutup doya doya taze sashimi yedik, yanına da Miraç’ın getirdiği şampanyayı patlattık. Kazasız, belasız, çok zevkle ve bol muhabbetle gecen dört gün dört saat sonunda Lanzarote Adası’nın Puerto Calero marinasına bağlandık.
Afrika’dan kopmuş bir çöl parçası kadar kurak ve sıcak Lanzarote Adası’nda sabah serinliğinde okyanus kıyısında 10 km koşup, kahvaltıdan sonra teknenin iş listesine başladığımızda tekne komşularımız da birer birer önümüzden geçmeye başlıyorlardı, kimiyle kahve kimiyle sohbet derken bakıyoruz koca gün geçmiş, liste duruyor. Sonra yüzme antrenmanı, tekne eksikleri için alışveriş, tecrübeli denizci komşulardan bir şeyler öğrenmek derken birkaç gün kalırız diye geldiğimiz adada iki haftayı devirdik.
Comments
Keyif's Photos - Main
1 Photo
1
Our anchorage in Caddebostan, in front of our sailing club, Istanbul, Turkey
 
1
Our dear brother Mehmet Turel kept supporting us thrroughout our voyage, on board from the Canaries to Cape Verde, then on the sat phone every day with weather updates as we crossed the Atlantic, and in the Caribbean, by coming again with all we needed, his jokes, his wonderful person, and even bringing my dear friend Dr. Nesil with him all the way to Grenada.
30 Photos
Created 20 May 2013
Bade, Ozgur, Kaan and Ela flew to Martinique for a week of Keyif. We sailed, swam, snorkeled and even had a dress party on board. It was a magical time on an enchanting island.
26 Photos
Created 19 May 2013
We spent a week of sail, sun, sea, fishing and joy with dear friends Bill and Kelly in Grenada, Carriacou and the Grenadines.
12 Photos
Created 20 April 2013
We sailed on 17 March from Christmas Cove, St. Thomas to Grenada, by way of Dominica, St. Lucia, and the Grenadines. Yavuz Sarioglu and Adem Meral were wonderful crew and company on this voyage. 17 Mart 2013te St. Thomas'tan yola koyulduk, Dominica, St. Lucia ve Grenadine'ler uzerinden Grenada'ya vardik. Yolda dostlarimiz Yavuz Sarioglu ve Adem Meral hayatimiza renk ve muhabbet kattilar.
20 Photos
Created 1 April 2013
Family reunion at spring break in the USVI and the BVI. Keyif is slowly taking place of the old house with the fireplace. Bahar tatillerinde cocuklarimizla yeniden birlestik. St. Thomas, St. John ve BVI adalarinda Keyif yavas yavas somineli evin yerini tutmaya basladi.
25 Photos
Created 1 April 2013
From Paris, we motored through the Marne river, the heart of the Champagne region, went through the Mauvages tunnel in the mountains, then conquered the Moselle, and successfully navigated the Loreley in the Rhein. Paris'ten Marne nehrine girip sampanya memleketinden gectik, Mauvages tunelinden, daglarin altindan gecip Moselle nehrine vardik, Moselle'i bitirip Ren nehrinde meshur Loreley akintisindan da selametle kurtulduk.
117 Photos
Created 28 February 2013
Our first landfall on the island of Lanzarote was magical. We then sailed to Gran Canaria and Tenerife, each one different than the other, each one very special. Kanarya'larda ilk adamiz Lanzarote bize cok ilginc geldi. Sonra Gran Canaria ve Tenerife'e de yelken actik, hepsi birbirinden farkli ve guzeldi.
10 Photos
Created 28 February 2013
Our brother Panagiotis and lovely Maria came all the way from Greece to enjoy these islands together. With Captain Fatty and Carolyn Goodlander, we had the most wonderful time.
89 Photos
Created 27 February 2013
We greet our first visitor in the Caribbean, our professor, mentor and friend, Dr. Mike Sussman comes all the way from Portland, OR, to spend his birthday with us. We are so happy. Karayiplerdeki ilk misafirimizi karşılıyoruz. Hocamız, dostumuz Prof. Mike Sussman taa Portland'dan doğumgününü bizimle kutlamaya geliyor, çok mutluyuz.
4 Photos
Created 9 February 2013
A friendly, colorful island, a gem in the Caribbean Sea. a place to enjoy. Küçük, renkli, tertemiz St. Barts Karayiplerde mücevher gibi parlıyor.
11 Photos
Created 9 February 2013
Our first islands in the Caribbean were wonderful. We spent much more time than we originally intended on both, and loved every minute. Karayip Denizi'ndeki ilk iki adamiz sahaneydi, bir turlu ayrilamadik.
22 Photos
Created 31 January 2013
It was an uneventful trip, not a lot of sun, but good wind, not many photos, but a wonderful crossing- Olaysiz, gunessiz, guzel ruzgarli, az fotografli, cok zevkli bir gecis oldu.
6 Photos
Created 31 January 2013
We said goodbye to the Canary Islands from La Gomera, which was Columbus' last port as well, before his first voyage accross the ocean. With great friends Atila Caglar and Mehmet Turel from Istanbul, we had a wonderful voyage to Sal Island in Cape Verde, a voyage to remember. Kanarya adalarina Kristof Kolomb'un da okyanusa acilmadan onceki son limani olan La Gomera adasinda elveda dedik. Sevgili dostlarimiz Atila Caglar ve Mehmet Turel'le bes gun suren unutulmaz bir yolculuk yaptik.
26 Photos
Created 22 November 2012
We flew from Gran Canaria to magical El Hierro, to be with our dear friends Juanjo and Fatima from Spain. El Hierro, the Westernmost point of Europe, was the end of the world until Columbus crossed the ocean, and the zero meridian until 1870's. Ispanyol dostlarimiz Fatima ve Juanjo'yla bir haftasonu gecirmek icin buyulu ada El Hierro'ya uctuk. Avrupa'nin en bati ucu El Hierro, Kolomb okyanusu gecene kadar dunyanin sonu olarak biliniyormus. 1870'li yillara dek sifir meridyeni bu adadan geciyormus.
15 Photos
Created 22 November 2012
The journey through the heart of Europe Avrupa'nın kalbine ilk yolculuk
58 Photos
Created 21 November 2012
We sailed on August 5 from Istanbul, tied to dock in Puerto Calero in Lanzarote on October 7.
36 Photos | 1 Sub-Album
Created 16 November 2012

About & Links