Enchanted Waters

Vessel Name: Keyif
Vessel Make/Model: Alubat OVNI 445
Hailing Port: Istanbul
Crew: Nadire Berker & Selim Yalcin
About: A surgeon and a physician who were in love with the sea for many years decided to embark upon their dream voyage when their three children, now young adults, left the family nest on their own life journey.
Extra: Mesleğimiz şekil değiştirdi, çocuklarımız yuvadan uçtular, çok geç olmadan hekimliğe ara verip hayallerimizi gerçekleştirmek, dünya denizlerine açılmak istedik.
02 September 2013 | St. Thomas, St. John
28 February 2013 | The British Virgin Islands
01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies
31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla
14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e
14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen
28 November 2012 | Sal Adası, Cabo Verde
28 November 2012 | Isla du Sal, Cabo Verde
21 November 2012 | Pasito Blanco, Gran Canaria
19 November 2012 | El Hierro, The Canary Islands
07 October 2012 | Lanzarote Adası, Kanaryalar
25 September 2012 | Formentera Adası, İspanya
24 August 2012 | Lavrio, Yunanistan
31 May 2012 | Sonunda İstanbul
14 May 2012 | Saal Marina, Tuna nehri
01 May 2012 | Ren Nehri, Wiesbaden, Almanya
08 April 2012 | Port D'Arsenal, Paris
Recent Blog Posts
02 September 2013 | St. Thomas, St. John

in the USVI

We sailed from St. Barts to St. Thomas in 15 hours, trying hard to slow Keyif down so as to enter Charlotte Amalie in daylight. Finally, we were down to third reef on the mainsail, furled the genoa, almost put the engine on reverse in 10 knots of wind!!! The good boat Keyif is fast like her master. Our dear professor, Dr. Mike Sussman from Portland, OR, flew to spend his birthday with us in the USVI. The weather, the sushi, the anchorages and snorkelling were all perfect for us, we had a marvellous three days together.

28 February 2013 | The British Virgin Islands

With Panagiotis and Maria, welcome to paradise

An amazing time filled with laughter, fun, happiness aboard Keyif in the BVI with our brother, Admiral of the seven seas, King of Ouzo and of the Aegean Sea, Panagiotis and his lovely bride Maria.

01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies

Ünlüler adası St. Barts

31 Ocak'ta Anguıllaidan çıkışımızı aldık, 1 şubat sabah 7:30'a demirimizi alıp Anguilla'nın kuzeyinden St. Barts'a yol verdik, Anguilla'nın kuzey burnunu dönünce Atlantik Okyanusu bizi karşıladı, dalgalarında biraz zıpladık, bir buçuk ay önce buralardan nasıl da heyecanla St. [...]

31 January 2013 | Saint Marteen-Anguilla

Karayiplerdeki ilk adalarimiz

Karayiplerdeki ilk adamız St. Marteen biraz turistik, ama eğlenceli ve çok güzeldi. Bu adada yarı tatlı sulu kocaman bir lagün var, adayı Hollanda ve Fransa taraflarına ayıran sınır lagünü de ikiye bölüyor, lagünün bir kısmı Holanda'ya, diğer kısmı Fransa'ya ait. Her iki tarafın [...]

14 December 2012 | Sal Adası'ndan St. Marteen'e

Atlantik Geçişi

İlk ve şimdilik tek Afrika limanımız olan Cabo Verde adalarından Sal'den 1 aralık cumartesi sabahı iki başımıza ayrıldık. P1000804.JPG Biz demir alırken başlayan, 20-25 knot esen hava dört gün boyunca devam etti, Atlantik'e çıktığımızdan beri ilk kez karşılaştığımız kaba [...]

14 December 2012 | From Ilha Do Sal to St. Marteen

Crossing the Atlantic

We left our first and only African harbor Sal Island on December 1st, 2012 and started sailing west. The weather was cloudy and cool, wind 20-25 knots from the northeast with gusts of 28 knots. The seas were confused and the boat was rolling much more than in our previous crossings. It became an adventure [...]

Ünlüler adası St. Barts

01 February 2013 | St. Barthelemy, French West Indies
Nadire, lüks hayat
31 Ocak'ta Anguıllaidan çıkışımızı aldık, 1 şubat sabah 7:30'a demirimizi alıp Anguilla'nın kuzeyinden St. Barts'a yol verdik, Anguilla'nın kuzey burnunu dönünce Atlantik Okyanusu bizi karşıladı, dalgalarında biraz zıpladık, bir buçuk ay önce buralardan nasıl da heyecanla St. Marteen'e doğru yol aldığımızı hatırladık, uzun okyanus geçişini düşündük. St. Barts'a 5 mil kala oltamıza bir dokunan oldu ama kaçtı, sushi hayallerimiz suya düştü, yaklaşık 7 saatlik yelken seyri ve Gustavia limanında yer arama çabalarından sonra limanın yarım mil kadar dışındaki Corossol adında bu adanın en eski köyünün önüne demir attık.
Ünlüler adası St. Barts.'a gelirken Pupa Yelken'de Sadun Boro ustadin bu adayla ilgili 1966 yılında, ben bir yaşında bir bebekken yazdıklarını okudum, kitaptaki resme daldım gittim. O zamanlar bomboş olan limanın içinde şimdi, dünyanın hiç bir yerinde görmediğimiz kocaman yelkenliler neredeyse milyar dolarlık dev motoryatlarla yanyanalar. Bizim gibi yelkenlilere hiç yer kalmadığı gibi, yer olsa da oraya girmek çıkmak değme cambaz yelkencinin yapacağı iş değil. Önce içerde tonoz bulamadığımıza bozulduk, bir de gidip limana baktık ki, manevradan hiç çekinmeyen Selim Kaptan bile 'Aman iyi ki de yer yokmuş, nasıl girip çıkardık buradan.' demekten kendini alamadı. Adanın başşehri Gustavia kasabası hala çok güzeldi, lokantalarına kafelerine uğramadığımız, alışverişlerimizi de St. Marteen'le Anguilla'da makul fiyatlarla yapmış olduğumuz için bize pahalı da gelmedi, bir tek liman ücreti diye iki güne 28 euro aldılar, aslında kendi çapamızla Allah'ın koyunda demirdeyiz, ne hizmet alıyoruz limandan belli değil, ama itiraz etmek boş, ada ekonomisine katkı oluyor diye verdik gitti. Ayrıca bu adada şimdiye kadar gördüğümüz en kolay gümrük muamelesini gördük, pasaportlarımıza bile bakmadılar! Hani ille de baksın diye liman müdürünün burnuna teknenin kağıtlarını soktuysam da 'Lazım değil, görmeme gerek yok.' dedi, 'Eh bari pasaportumuza bir damga vurun, hani vizeniz diye sorun.' diyecek oldum, 'Ne yapayım pasaportunuzu, buyrun adamıza.' diyiverdi, eh biz de bu adayı çok sevdik haliyle.
St. Barths'ta sanki bir Fransız kasabasındaydık. Üç günde sadece iki tane zenci gördük, fakirlik, sefalet hiç denecek kadar az, her şey düzenli, tertemiz, şıktı. Kadınlar çok güzel, erkekler çok yakışıklı, çocuklar çok şirindi. Kasabada Cartier, Hermes, Ralph Lauren gibi butikler sıra sıra dizili, başka da adını bilmediğimiz, üzerinde fiyat olmayan malları sergileyen dükkanlar dolu, pastane, fırın ve süpermarkette ise fiyatlar makul, St. Marteen ayarında, satıcılar çok dost canlısıydı. Mayo ve yüzücü gözlükleri satan bir dükkanda suda düşürdüğüm kulak tıpalarımın ve burun tıkacımın aynısını 6 euroya buldum, eurom yok deyince adam tıpaları cebime koydu, olunca verirsin diye gülerek beni yolcu etti. Buralarda botumuzu zincirlemeye hiç gerek olmadı!
Demir yerinde çevremizde adanın yerlisi tekneler tonozlara bağlılardı. Bir kaçında irili ufaklı şirin ve akıllı köpekler vardı. Fransız ahali köpeklere ve çocuklara çok meraklı. Teknelerinde çocuklarıyla beraber yaşayan genç çiftler çokça. Hele yanımızdaki teknedeki veletlerin biri henüz ancak vardavela tellerine tutunarak ayakta durabiliyordu, nasıl şirindı anlatamam. Yarım mil mesafedeki limana Hobie Mirage marka şişme kanomuzla pedal basarak gidip gelirken iki beygirlik motorumuz var diye dalga geçiyorduk, ahalinin çok hoşuna gidiyordu. Teknenin dibini temizlerken bitirdiğimiz tüpümüzü doldururken dalış klübünün hocası Türk olduğumuzu öğrenince 'Aaaa, ben Kemer'de de çalışmıştım, çok severim Kemer'i, çok güzeldir diyip işimizi 5 euroya halletti. Sonra limanın arkasında Shell Beach dedikleri yere kadar gittik, hakikaten de dedikleri kadar varmış, bütün sahili rengarenk deniz kabuklarıyla dolu böyle bir kumsal hayatımızda hiç görmemiştik. Kendimi tutamadım, çocukluğumu hatırlayıp Selim'in 'Yeter, ne yapacaksın bunları?' itirazlarına aldırmadan bol bol kabuk topladım. Akşam cumartesi gecesi eğlence olur diye yine Gustavia'ya bu sefer botumuzla gittik, ama kasabada hiç hayat yoktu, çok şaşırdık. Geç olmasa Anguilla'ya reggae dinleyip dans etmeye giderdik diye dalga geçerek teknemize erkence döndük.
Sabah karışan ve epeyce yağan hava öğlene doğru açıldı, hafif bir esinti yeniden başladı, güneş açtı, saatlerdir otopilotun alarmından ana kamaraya paralel bağlamaya çalışan Selim kıçaltında girdiği delikten çıktı, ben de sintine temizliği, yemek gibi teknik olmayan işleri bitirdim, havuzluğumuza kurulduk, etrafımızdaki birbirinden güzel tekneleri, ikide bir başını sudan çıkarıp yanımızdan merakla bize bakıp merhaba yapan, sonra da dalıp kaybolan deniz kaplumbağalarını, yelken antremanına çıkan optimist ve laserleri seyrederek keyif çattık.
Akşamüstü rüzgar iyice azaldı, sonra kalmadı. Biz de tekne dibi temizleme seansımızdan sonra yine şişme kanomuza binip bu sefer de Corossol köyünü gezmeye gittik, minicik şipşirin, rengarenk boyalı, kedili köpekli evler, temiz sokaklar, yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler arasından yürüdük, köyün taş fırınından gelen kokulara dayanamayıp bir pizza aldık, küçük kumsalda, günbatımında demirdeki teknemizi ve çevrede yelken yapan muhteşem güzellikteki yelkenlileri izleyerek piknik yaptık.
St. Barts'taki son günümüzde Fatty ve Carolyn Goodlander çiftinin tanışmamızı istediği seramik, çömlek ve opera sanatçısı, ressam, atelye sahibi ve yelkenci Jennifer May'le buluştuk. Jenny Tanzanya'da doğmuş, İngiltere'de okumuş, 21 yaşında tekne yapmaya karar vermiş, ama bu işi İngiltere'de yapamayacağını anlayınca sevgilisiyle Karayip'lere gelmiş, sevgilisi onu St. Barts adasında perişan bir teknede cebinde 10 pound'la terkettiği sırada limanın içinde bir sandalda kürek çeken Loulou'yla tanışmış. Şimdiki eşi Loulou'yla birlikte hayalindeki yelkenliyi inşa edip Amerika'nın doğu yakasını ve bütün Karayipleri dolaştıktan sonra Atlantik'i geçip Türkiye sahillerine kadar gelmiş ve dönüp St. Barts'a yerleşmişler. Loulou artık denize çıkamadığından sevgili teknesi Pluto'yu satmak zorunda olan Jenny çok üzgündü, bizim hikayeleri dinledikçe biraz neşelendi. Galerisi ve atelyesi limanın içinde, önünde çok şirin yelkenliler bağlı, bahçesinde bir bindirme skiff kürek teknesi vardı. Kırk yıllık kürekçi Selim bu tekneyi kim kullanıyor sorusuna niye sen kullanmıyorsun yanıtını alınca tekneyi suya indirdiğimiz gibi ayaklığını, oturağını, karbon küreklerini takıp Gustavia limanından Karayip denizi'ne açıldık, uzun aylar sonra hem de Karayip Denizi'nde kürek çekmenin keyfiyle Selim tutmasam ada turu atacaktı! Kısa süre sonra kendi yaptığı sandalla yanımıza gelen Jenny'le de biraz yarıştık, sonra onları teknemizde ağırladık, St. Barts'ın renkli simalarından biriyle böyle güzel bir gün geçirdik. Yola çıkmadan önce son alışverişler için markete gittiğimizde ilginç bir tesadüf oldu, tereyağını burdan mı alsak diye aramızda konuşurken bir hanım yanımıza gelip yoksa siz Türkçe mi konuşuyorsunuz demez mi! Gönül Hanım ve eşiyle de böylece tanışıp ahbab olduk, işleri dolayısıyla neredeyse tüm dünyayı gezmişler, en çok St. Barts'ı sevip burada ev alıp yerleşmişler. Onlarla da beraber kahve içip Türkiye'den, Almanya'dan, çoluk çocuktan, bu ada hayatından sohbetler ettik, hemen gideceğimize çok üzüldüler, bir daha yolumuz düşerse buluşmak üzere sözleşip sarılıp ayrıldık. 5 Şubat günü saat 11:30'da demirimizi alıp yağmurlu karışık bir havada St. Barts'a elveda dedik, St. Thomas adasının Charlotte Amalie limanına yol verdik.
Comments
Keyif's Photos - Main
1 Photo
1
Our anchorage in Caddebostan, in front of our sailing club, Istanbul, Turkey
 
1
Our dear brother Mehmet Turel kept supporting us thrroughout our voyage, on board from the Canaries to Cape Verde, then on the sat phone every day with weather updates as we crossed the Atlantic, and in the Caribbean, by coming again with all we needed, his jokes, his wonderful person, and even bringing my dear friend Dr. Nesil with him all the way to Grenada.
30 Photos
Created 20 May 2013
Bade, Ozgur, Kaan and Ela flew to Martinique for a week of Keyif. We sailed, swam, snorkeled and even had a dress party on board. It was a magical time on an enchanting island.
26 Photos
Created 19 May 2013
We spent a week of sail, sun, sea, fishing and joy with dear friends Bill and Kelly in Grenada, Carriacou and the Grenadines.
12 Photos
Created 20 April 2013
We sailed on 17 March from Christmas Cove, St. Thomas to Grenada, by way of Dominica, St. Lucia, and the Grenadines. Yavuz Sarioglu and Adem Meral were wonderful crew and company on this voyage. 17 Mart 2013te St. Thomas'tan yola koyulduk, Dominica, St. Lucia ve Grenadine'ler uzerinden Grenada'ya vardik. Yolda dostlarimiz Yavuz Sarioglu ve Adem Meral hayatimiza renk ve muhabbet kattilar.
20 Photos
Created 1 April 2013
Family reunion at spring break in the USVI and the BVI. Keyif is slowly taking place of the old house with the fireplace. Bahar tatillerinde cocuklarimizla yeniden birlestik. St. Thomas, St. John ve BVI adalarinda Keyif yavas yavas somineli evin yerini tutmaya basladi.
25 Photos
Created 1 April 2013
From Paris, we motored through the Marne river, the heart of the Champagne region, went through the Mauvages tunnel in the mountains, then conquered the Moselle, and successfully navigated the Loreley in the Rhein. Paris'ten Marne nehrine girip sampanya memleketinden gectik, Mauvages tunelinden, daglarin altindan gecip Moselle nehrine vardik, Moselle'i bitirip Ren nehrinde meshur Loreley akintisindan da selametle kurtulduk.
117 Photos
Created 28 February 2013
Our first landfall on the island of Lanzarote was magical. We then sailed to Gran Canaria and Tenerife, each one different than the other, each one very special. Kanarya'larda ilk adamiz Lanzarote bize cok ilginc geldi. Sonra Gran Canaria ve Tenerife'e de yelken actik, hepsi birbirinden farkli ve guzeldi.
10 Photos
Created 28 February 2013
Our brother Panagiotis and lovely Maria came all the way from Greece to enjoy these islands together. With Captain Fatty and Carolyn Goodlander, we had the most wonderful time.
89 Photos
Created 27 February 2013
We greet our first visitor in the Caribbean, our professor, mentor and friend, Dr. Mike Sussman comes all the way from Portland, OR, to spend his birthday with us. We are so happy. Karayiplerdeki ilk misafirimizi karşılıyoruz. Hocamız, dostumuz Prof. Mike Sussman taa Portland'dan doğumgününü bizimle kutlamaya geliyor, çok mutluyuz.
4 Photos
Created 9 February 2013
A friendly, colorful island, a gem in the Caribbean Sea. a place to enjoy. Küçük, renkli, tertemiz St. Barts Karayiplerde mücevher gibi parlıyor.
11 Photos
Created 9 February 2013
Our first islands in the Caribbean were wonderful. We spent much more time than we originally intended on both, and loved every minute. Karayip Denizi'ndeki ilk iki adamiz sahaneydi, bir turlu ayrilamadik.
22 Photos
Created 31 January 2013
It was an uneventful trip, not a lot of sun, but good wind, not many photos, but a wonderful crossing- Olaysiz, gunessiz, guzel ruzgarli, az fotografli, cok zevkli bir gecis oldu.
6 Photos
Created 31 January 2013
We said goodbye to the Canary Islands from La Gomera, which was Columbus' last port as well, before his first voyage accross the ocean. With great friends Atila Caglar and Mehmet Turel from Istanbul, we had a wonderful voyage to Sal Island in Cape Verde, a voyage to remember. Kanarya adalarina Kristof Kolomb'un da okyanusa acilmadan onceki son limani olan La Gomera adasinda elveda dedik. Sevgili dostlarimiz Atila Caglar ve Mehmet Turel'le bes gun suren unutulmaz bir yolculuk yaptik.
26 Photos
Created 22 November 2012
We flew from Gran Canaria to magical El Hierro, to be with our dear friends Juanjo and Fatima from Spain. El Hierro, the Westernmost point of Europe, was the end of the world until Columbus crossed the ocean, and the zero meridian until 1870's. Ispanyol dostlarimiz Fatima ve Juanjo'yla bir haftasonu gecirmek icin buyulu ada El Hierro'ya uctuk. Avrupa'nin en bati ucu El Hierro, Kolomb okyanusu gecene kadar dunyanin sonu olarak biliniyormus. 1870'li yillara dek sifir meridyeni bu adadan geciyormus.
15 Photos
Created 22 November 2012
The journey through the heart of Europe Avrupa'nın kalbine ilk yolculuk
58 Photos
Created 21 November 2012
We sailed on August 5 from Istanbul, tied to dock in Puerto Calero in Lanzarote on October 7.
36 Photos | 1 Sub-Album
Created 16 November 2012

About & Links