Dags att kasta loss
15 January 2014
Ann
Idag ska vi äntligen starta seglingen över Atlanten. Sviter efter åskolyckan för ett par år sedan, väntan på leverantörer och allmänt plock har fördröjt oss men nu är vi så klara som man kan bli. Alla tankar - diesel och vatten - är fyllda, matförråden fullproppade, eboksläsarna späckade med låneböcker ... Själva skulle vi kanske behöva pusta ut lite, men det blir förhoppningsvis några lugna stunder på sjön.
Vädret ser ok ut så långt vi kan se, och vi kommer att kunna ta hem rapporter via kortvågsradion för ett begränsat område. Som tur är kommer vår vän Torbjörn att kolla det större väderläget och skicka lägesrapporter när det behövs, tack för det!
Nu ska vi bara checka ut från marinan och deviera kompassen utanför hamnen innan vi sätter segel för de 2467 sjömil som rutten är lagd för.